Boards and Commissions Members

Beautification and Environmental Sustainability Board (BES)


Maranda Auzenne
Julie Collins
Gregory Glover
Brian Hart
Naturee Hutchinson
Gerald Malone, Jr.
Tiffini McGill
Sandra McLain
Dr. Lester Singleton

Board of Adjustment (BOA)


Jerry Berry, Alternate
Michael Craig
George Green
N. Douglass Hibbs, Jr.
Ray Stroh
Roger Welch
 

Building Appeals and Advisory Board (BAA)

Mark Dale, Builder
George Ferguson, Engineer
Jack Frost, Electrician
Deborah Fulwiler, Architect
David W. McDaniel, Citizen
Joseph Pitt, President, Engineer
John (Tom) Tahaney, Engineer


Capital Impact Fee Advisory Committee
Al Armistead, General Contractor/Builder
Scott Emmons
Scott James, Plumber
Michael Lemmon
Don McGee, Architect
Greg Patton

Cedar Hill Industrial Development Corporation
Clifford Shaw, President
Makia Epie, Vice President
Kim Lewis, Secretary
Daniel C. Haydin, Jr.


Community Development Corporation (CDC)
Ruth Ann Bechdol
William Collins
Steven Cook
Remelle Edwards
Warren J. Goss, Jr.
Joseph S. Graves, Jr., ex-officio
Melissa Medina, ex-officio
William Pinnix
Don Ripple
Gayle Sims, ex-officio

E

conomic Development Corporation (EDC)

Jan Blake,ex officio
Daune Dankesreiter
Andrew LeGrand, ex-officio
Michael Lemmon
Jeff Powers, ex-officio
Shawn Quildon
William Strock
Lee R. Taylor, ex-officio
Johnny Wallace

Main Street Development 

& Preservation Board


Gabriel Allred
Al Armistead
Alice Atchison
Patty Bushart, ex officio
Albert Mack
Randy Moon
Pam Morris
Norman Patten
Gordon Penelton
Gary Reed
 

Neighborhood Advisory Board (NAB)

Erika Anderson
Michael Bechdol
Nancy Durant
Stacey Graves, ex-officio
Marta Kihn
Dawn Miller
Carolyn Montgomery-Rachal, ex-officio
Kim Rimmer
Sherman Roberson
Connie Vaughn
Reginald Williams

Parks and Recreation Board

Kiphani Allen
David Bushart
Rick Cook
Shirley Daniels, ex-officio
Donna Deatrich
Dustin Ledbetter
Marilyn Little
Clara McGinnis
Rose Mercer
David Robertson, ex-officio
LaBoore Michelle-Terrell






Planning and Zoning Commission

Theresa Brooks
Michael W. Deeds
Timothy Hamilton
Chad McCurdy
Gehrig Saldana
Bill Strother
Lisa Thierry


Tourism Advisory Board
Ellette Battles
Josh Choate
Gina Doskocil
Anita Hall
Shannon Powell-Hart
Russell Read
Amanda Skinner
Terry Silva
Haily Summerford

Tri-City Animal Shelter Advisory Committee*


Chief Robert Brown
Jan Hitchborn
Susy Scott
Gordy VanSteenberg
Judge Michael Petty
Chris Rose, DVM
Jenifer Fullbright
Charles Humphrey
Angela Thorpe-Harris
Tammy Miller, ex officio
*This board includes residents of Duncanville and Desoto.

Zula B. Wylie Library Board
Christine Benson
Dennis Brock
Lee Ruth Bryant
Elaine Cook
Traphene Hickman
Jacquelyn Moore
Kenneth Prettol, ex-officio
Mary Sadousky
Darien Shelton
Mary White